Kategorie z blogu

Co by měl splňovat kurník

Blogujeme Přidáno 29.11.2016

Naše hejno bude také potřebovat pořádný kurník. V ideálním případě by měl být orientovaný na jihovýchod.

Jak na kurník

Bezpodmínečně musí být suchý, měl by mít okno a možnost větrání (aby v něm v létě nebylo vedro). Jestliže budeme chtít vajíčka i v zimním období, teplota v kurníku nesmí klesnout pod 10 °C, čehož docílíme tím, že do něj umístíme nějaké topení. S trochou šikovnosti a s menší investicí vhodný kurník vytvoříme z jakékoliv kůlny.

 

Vstup do kurníku by měl být tak velký, aby jím naše slípky pohodlně prošly (tj. zhruba 50 cm na výšku a 30 cm na šířku). V chladných obdobích se kvůli udržení stálé teploty uvnitř kurníku osvědčilo jej zakrýt, například jutovým pytlem, který si slepice bez problémů odstrčí a dostanou se dovnitř.

Bidýlka jsou nutnou součástí jakéhokoliv kurníku. Vhodné jsou například střešní latě 5 x 3 cm ve výšce asi 0,5 - 1 m nad zemí. Vzdálenost bidýlek od sebe by měla být zhruba 40 cm. Přesněji ale vychází z velikosti plemene, slepice by se neměly dotýkat ocasy.

Podestýlku na zem kurníku může tvořit cokoliv, co zachytí trus, například sláma nebo vrstva novin, kterou po čase vyhodíme (ještě před tím můžeme seškrábnout hnojivo).

Velikost hnízd, do kterých slepice snášejí vejce, mají být prostorná (30x30x40 cm) a měla by být umístěná v nejtmavším a nejklidnějším koutě. Takto situovaná hnízda slepice jistě rády využijí pro snášení (a my tak nebudeme potřebovat sádrová podsadová vejce). Jedno takové hnízdo bude využívat asi pět slepic.

Pokud to vypadá, že slepice málo snášejí, je vhodné se dobře porozhlédnout po kurníku. Někdy se vzhlédnou v jiném, než námi určeném, místě k snášení.

Nejúčinnější ochranou proti kunám a lasičkám je nedopustit, aby se vůbec setkaly s naším hejnem. Toho jednoduše docílíme tak, že budeme slepice na noc zavírat do kurníku a ráno je zase vypouštět ven. V případě, že vstávají dříve než my, lze nechat otevřeno do pletivem chráněné části výběhu. Nebo se dají nainstalovat dvířka na automatické otevíraní.

Copyright © 2020 Kurnikar.cz